Brzeźno, Gdańsk – Okręg 1. Program wyborczy

2024-04-02

Radosław Smilgin – jestem kandydatem do Rady Miasta Gdańska. Poniżej wycinek mojego programu.
Dzielnica: Brzeźno
Okręg: 1
Komitet Wyborczy: KWW Kocham Gdańsk. Kandydaci Niezależni
Lista nr 11.

Ewolucja od wsi rybackiej po kurort, a później w mieszkaniową dzielnicę Gdańska to domena wielu nadmorskich osad. Brzeźno znalazło swoją nową niszę i połączyło osiedle z wielkiej płyty z powrotem do kurortowego charakteru. Ta ewolucja jest naturalna i najlepiej jeśli następuję stopniowo, we własnym tempie. O szybkości i zakresie zmian powinni decydować obecni mieszkańcy wspierani przez urzędników. Tak jednak nie jest. W Gdańsku Anno Domini 2024 o decyzjach urzędniczych najpóźniej dowiadują się Ci, których te decyzje dotyczą. Mieszkańcy domów jednorodzinnych potrafią być wybudzeni hukiem maszyn budowlanych by dowiedzieć się, że za ich płotem powstanie wielopiętowy budynek. Idąc wspólnym lasem i natrafiając na stertę świeżo ściętego drzewa uświadamiają sobie, że nastąpiła „pielęgnacja lasu”. O tym, że właśnie trwa ciepły weekend przypominają przepełnione śmietniki i samochody blokujące parkingi pod sklepami.

Brzeźno potrzebuje zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie o swoich rybackich korzeniach. Dlatego, że tej lichej, często drewnianej, architektury domów rybaków zostało już niewiele powinna zostać ona otoczona szczególną opieką. Te budynki, które pozostają w zasobach miejskich powinny zostać wyremontowane i nadana im powinna być nowa funkcja. Właściciele budynków zabytkowych powinni otrzymać wsparcie, często jedyne merytoryczne by wiedzieli jak o taką zabudowę zadbać by służyła im latami. Remonty zabytków są często zbyt wielkim obciążeniem dla właściciel więc pomoc Miasta w tym zakresie jest niezbędna.
Należy pilnie uzupełnić brakujące MPZP i odpowiedzieć na pytanie w jakim kierunku dzielnica powinna zmierzać. Dlaczego ulokowany w centrum Gdańska urzędnik mieszkający zazwyczaj na dzielnicach południowych ma decydować, czy powstanie tu nowy budynek i ile metrów powinien on mieć? WZ-tki nie mogą zastępować konsultowanych planów zagospodarowania. To mieszkańcy w procesie konsultacji społecznych powinni współdecydować o kierunkach rozwoju dzielnicy.
Deweloper, wchodzący z nową inwestycją w osiedle nie będzie traktowany jak wróg jeśli przyjdzie do swoich sąsiadów, opowie jaką inwestycję planuje i wysłucha obaw swoich nowych sąsiadów. Wiadomo, że nowa inwestycja zawsze wiąże się z pewną uciążliwością więc deweloper powinien zaproponować mieszkańcom kompensację negatywnego wpływu przez remonty dróg czy też rozwiązanie problemów dzielnicy.

Problem śmieci to zarówno konsekwencja liczby osób odwiedzających Brzeźno jak i zaniechań ze strony spółdzielni mieszkaniowych. Skoro edukacja nie działa, to ostatnią możliwością w zakresie rozwiązania problemu śmiecenia musi być skuteczne karanie. Mandaty dla osób i instytucji za śmiecenie.

Bycie kurortem zobowiązuje, ale letnicy i goście Brzeźna nie mogą zakłócać spokoju mieszkańcom, którzy mają prawo do normalnego poruszania się po swoich chodnikach i uliczkach. Brzeźno potrzebuje rozwiązania problemu parkingowego dla osób, które przyjeżdżają tu na jednodniowe odwiedziny i przy okazji zajmują miejsca parkingowe mieszkańców, a zbyt często zostawiają swoje auta nieprzepisowo. Najszybszym rozwiązaniem będzie utworzenie darmowego parkingu pod Polsat Plus Areną i dowożenie na plażę komunikacją miejską i / lub tanimi meleksami tak jak jest to ma miejsce w Sopocie z parkingiem pod Ergo Areną. Docelowo powinien powstać parking dla odwiedzających (np. płatny kubaturowy) w spacerowej odległości od plaży.

 

 

Źródła zdjęć

https://smilgin.pl/wp-content/uploads/2024/03/logo-rs-kg.png
Opłacone przez KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni
Kontakt
+48-503-074-389
Nadwiślańska 126, 80-680 Gdańsk